Vishay/Dale RNC55J1624BSRSL
RNC55J1624BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1624BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1624BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1624BSRSL
QUANTITY
RNC55J1624BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1624BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1624BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1624BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1624BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1624BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1624BSRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
RELAY OPTO 400V 150MA 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FILTER SAW 1.88GHZ PCS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
762 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf