Vishay/Dale RNC55J1641BSBSL
RNC55J1641BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1641BSBSL
Brief Description
RES 1.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1641BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1641BSBSL
QUANTITY
RNC55J1641BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1641BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1641BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1641BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1641BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1641BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1641BSBSL
CONN RING 14-16 AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM GRN 565NM datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf