Vishay/Dale RNC55J1641BSR36
RNC55J1641BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1641BSR36
Brief Description
RES 1.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1641BSR36.pdf
Availability of RNC55J1641BSR36
QUANTITY
RNC55J1641BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1641BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1641BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1641BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1641BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1641BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1641BSR36
CONN HEADER 26POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1A 1KV DBS datasheet.pdf