Vishay/Dale RNC55J1642BSRSL
RNC55J1642BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1642BSRSL
Brief Description
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1642BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1642BSRSL
QUANTITY
RNC55J1642BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1642BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1642BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1642BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1642BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1642BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1642BSRSL
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf