Vishay/Dale RNC55J1643BSBSL
RNC55J1643BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1643BSBSL
Brief Description
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1643BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1643BSBSL
QUANTITY
RNC55J1643BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1643BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1643BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)164k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1643BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1643BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1643BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1643BSBSL
CONN HOUSING 11POS .156 W/POLAR datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 04 POS .256 SMD datasheet.pdf