Vishay/Dale RNC55J1643BSRE6
RNC55J1643BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1643BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1643BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1643BSRE6
QUANTITY
RNC55J1643BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1643BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1643BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)164k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1643BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1643BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1643BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1643BSRE6
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 349.3MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 1BIT 6DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf