Vishay/Dale RNC55J1651BSRE6
RNC55J1651BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1651BSRE6
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1651BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1651BSRE6
QUANTITY
RNC55J1651BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1651BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1651BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1651BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1651BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1651BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1651BSRE6
CONN SOCKET SIP 51POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 6.3" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP SOT-363 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
BLANKING PLUG - M32 NPB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIFFUSER FOR FLV-DR9000 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf