Vishay/Dale RNC55J1722BSRE6
RNC55J1722BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1722BSRE6
Brief Description
RES 17.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1722BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1722BSRE6
QUANTITY
RNC55J1722BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1722BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1722BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1722BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1722BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1722BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1722BSRE6
TRANSF GIGABIT 1000B-T 24-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 18.432000 MHZ datasheet.pdf
7 POS 5.0 MM R/A PLUG,TRM BLK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 1.2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf