Vishay/Dale RNC55J1762BSB14
RNC55J1762BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1762BSB14
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1762BSB14.pdf
Availability of RNC55J1762BSB14
QUANTITY
RNC55J1762BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1762BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1762BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1762BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1762BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1762BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1762BSB14
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS 1MM SLD datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
VHDM-LITE BP 8R 25C SIGNAL END datasheet.pdf
RES 8.4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MICRO 25C P 12" WHT JACKP NI datasheet.pdf