Vishay/Dale RNC55J1782BPBSL
RNC55J1782BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1782BPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1782BPBSL.pdf
Availability of RNC55J1782BPBSL
QUANTITY
RNC55J1782BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1782BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1782BPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1782BPBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1782BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1782BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J1782BPBSL
IC CLK BUFFER 1:3 2GHZ 16MLF datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC SUPPLY LCD BIAS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
470UF 25V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 35 V datasheet.pdf