Vishay/Dale RNC55J1802BSBSL
RNC55J1802BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1802BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1802BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1802BSBSL
QUANTITY
RNC55J1802BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1802BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1802BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1802BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1802BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1802BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1802BSBSL
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 10LFCSP datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7A LFPAK datasheet.pdf
1.25MM M HSG 50POS datasheet.pdf
ULTRASONIC FLOW SENSOR 40QFN datasheet.pdf
26500 16C 16#16 P TH RECP WC datasheet.pdf
ACCY POWER CABLE 12" 4PIN 12V datasheet.pdf