Vishay/Dale RNC55J1802BSRE6
RNC55J1802BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1802BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1802BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1802BSRE6
QUANTITY
RNC55J1802BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1802BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1802BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1802BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1802BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1802BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1802BSRE6
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
IP CORE SCALER ECP3 USER CONFIG datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 100MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf