Vishay/Dale RNC55J1802BSRSL
RNC55J1802BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1802BSRSL
Brief Description
RES 18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1802BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1802BSRSL
QUANTITY
RNC55J1802BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1802BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1802BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1802BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1802BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1802BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1802BSRSL
RES SMD 0.5 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 8.75" datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 14POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE LS BELT 1/4X18" A CRS datasheet.pdf
LS 5.08/07/90 3.5SN GN datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 59A TO220 datasheet.pdf