Vishay/Dale RNC55J1804BSB14
RNC55J1804BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1804BSB14
Brief Description
RES 1.8M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1804BSB14.pdf
Availability of RNC55J1804BSB14
QUANTITY
RNC55J1804BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1804BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1804BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1804BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1804BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1804BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1804BSB14
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC CTLR VR11.1 6PH 48LFCSP datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 5KV R7 DISK datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf