Vishay/Dale RNC55J1820FSR36
RNC55J1820FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1820FSR36
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1820FSR36.pdf
Availability of RNC55J1820FSR36
QUANTITY
RNC55J1820FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1820FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1820FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1820FSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1820FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1820FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1820FSR36
IC MCU 16BIT 16KB OTP 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DRAWER 22.1X17.4X7" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO214AC datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 36 100-TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG PSH-PLL ISO ADJ 1A 10MSOP datasheet.pdf