Vishay/Dale RNC55J1821FMBSL
RNC55J1821FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1821FMBSL
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1821FMBSL.pdf
Availability of RNC55J1821FMBSL
QUANTITY
RNC55J1821FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1821FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1821FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1821FMBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1821FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1821FMBSL Details Description
Related parts for RNC55J1821FMBSL
XFRMR SEMI-TORO 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
MC50 SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 3000W datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE FAST REC 600V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
GT 5C 5#16S PIN PLUG datasheet.pdf
CMOS 220 MHz Pseudo-Color Graphics Triple 10-Bit Video RAM-DAC IC datasheet.pdf