Vishay/Dale RNC55J1821FSB14
RNC55J1821FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1821FSB14
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1821FSB14.pdf
Availability of RNC55J1821FSB14
QUANTITY
RNC55J1821FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1821FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1821FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1821FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1821FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1821FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1821FSB14
CONN PIN 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
IC 6 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.8A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ANT MAGN MNT VEHICLE 5' RSMA datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf