Hirose Electric Co Ltd DF19K-20P-1H(59)
DF19K-20P-1H(59) picture photo
Mfg. Part Number
DF19K-20P-1H(59)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1MM R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19K-20P-1H(59).pdf
Availability of DF19K-20P-1H(59)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF19K-20P-1H(59) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19K-20P-1H(59)
Internal Part NumberEIS-DF19K-20P-1H(59)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19K-20P-1H(59)
Related LinksDF19K-20, DF19K-20P-1H(59) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19K-20P-1H(59) Details Description
Related parts for DF19K-20P-1H(59)
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 24MA 84 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1.4MHZ 20PSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf