Vicor Corporation V375A28T400BN3
V375A28T400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A28T400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V375A28T400BN3.pdf
Availability of V375A28T400BN3
QUANTITY
V375A28T400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A28T400BN3
Internal Part NumberEIS-V375A28T400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.29A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A28T400BN3
Related LinksV375A28, V375A28T400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A28T400BN3 Details Description
Related parts for V375A28T400BN3
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TIMER ANALOG W/ RESET datasheet.pdf
CONN BKSHLL STRN RLF 9POS 180DEG datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .229M 19POS datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK 4NC SLOW ACT datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT COAX SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf