Vishay/Dale RNC55J1821FSB14
RNC55J1821FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1821FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1821FSB14.pdf
Availability of RNC55J1821FSB14
QUANTITY
RNC55J1821FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1821FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1821FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1821FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1821FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1821FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1821FSB14
TRANS PNP 45V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS LP 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 12 CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf