Vishay/Dale RNC55J1830BRB14
RNC55J1830BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1830BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 183 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1830BRB14.pdf
Availability of RNC55J1830BRB14
QUANTITY
RNC55J1830BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1830BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1830BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)183
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1830BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1830BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1830BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1830BRB14
CONV DC-DC TRPL-VO 25A HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 20A ISOPLUS247 datasheet.pdf
INVERTER 10.8-13.2V IN 1650V OUT datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf