Vishay/Dale RNC55J1843BSBSL
RNC55J1843BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1843BSBSL
Brief Description
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1843BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1843BSBSL
QUANTITY
RNC55J1843BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1843BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1843BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)184k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1843BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1843BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1843BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1843BSBSL
IC LSR DRVR 2.7GBPS 5.5V 32LFCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MODULE IGBT 18A 1200V ECO-PAC2 datasheet.pdf
MOD ADSL SPLITTER FILTER ETSI-A datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD 72 CKT 15MM datasheet.pdf
CABLE 17POS BLACK SHLD STR 1.5M datasheet.pdf
BOX S STEEL 33.86"L X 25.2"W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 400V KBPM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V DUAL BIPO SC88-6 datasheet.pdf