Vishay/Dale RNC55J1851BSB14
RNC55J1851BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1851BSB14
Brief Description
RES 1.85K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1851BSB14.pdf
Availability of RNC55J1851BSB14
QUANTITY
RNC55J1851BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1851BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1851BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.85k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1851BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1851BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1851BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1851BSB14
MAT VINYL BLUE 24"X60' datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
GRACE INERTIA CONNECTOR 3.5 2P datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CABLE 19POS M23 SOCKET 10M datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf