Vishay/Dale RNC55J1870BRB14
RNC55J1870BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1870BRB14
Brief Description
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1870BRB14.pdf
Availability of RNC55J1870BRB14
QUANTITY
RNC55J1870BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1870BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1870BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1870BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1870BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1870BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1870BRB14
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 256FPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.52K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf