TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-55PZ-6139
AFD58-22-55PZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-55PZ-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
AFD58-22-55PZ-6139.pdf
Availability of AFD58-22-55PZ-6139
QUANTITY
AFD58-22-55PZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-55PZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-55PZ-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-55PZ-6139
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-55PZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-55PZ-6139 Details Description
Related parts for AFD58-22-55PZ-6139
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 DL T/H GOLD datasheet.pdf
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf