Vishay/Dale RNC55J1874BSBSL
RNC55J1874BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1874BSBSL
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1874BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1874BSBSL
QUANTITY
RNC55J1874BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1874BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1874BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1874BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1874BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1874BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1874BSBSL
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PATCH CABLE BLUE 5' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONNECTOR SKT SERVERPAQ datasheet.pdf
LAMP AMBER DIFFUSED 4MM GW SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
RED 3 POS PLTIC RTN R LGH datasheet.pdf