Vishay/Dale RNC55J1874FSRE6
RNC55J1874FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1874FSRE6
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1874FSRE6.pdf
Availability of RNC55J1874FSRE6
QUANTITY
RNC55J1874FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1874FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1874FSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1874FSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1874FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1874FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1874FSRE6
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 16VDC 1913 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 80POS .100 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24160-721 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LOW LEAKAGE 12A 120V SO8FL datasheet.pdf