Vishay/Dale RNC55J1890BSBSL
RNC55J1890BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1890BSBSL
Brief Description
RES 189 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1890BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1890BSBSL
QUANTITY
RNC55J1890BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1890BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1890BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)189
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1890BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1890BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1890BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1890BSBSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 13W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 411MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 670MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 875MA 480 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf