Vishay/Dale RNC55J1911FSRSL
RNC55J1911FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1911FSRSL
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1911FSRSL.pdf
Availability of RNC55J1911FSRSL
QUANTITY
RNC55J1911FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1911FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1911FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1911FSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1911FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1911FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1911FSRSL
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/LE 16-QSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 420MA 640 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MIFARE CLASSIC SMART CARD IC datasheet.pdf
PNL MNT 12V WHITE 5MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 50W datasheet.pdf