Vishay/Dale RNC55J1913BSB14
RNC55J1913BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1913BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1913BSB14.pdf
Availability of RNC55J1913BSB14
QUANTITY
RNC55J1913BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1913BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1913BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1913BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1913BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1913BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1913BSB14
JUMPER-H1503TR/A3049L/H1501TR 5" datasheet.pdf
NOISE FILTER ARRAY 200 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 300A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 10 BAR GAUGE 5V SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf