Vishay/Dale RNC55J1913BSRE6
RNC55J1913BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1913BSRE6
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1913BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1913BSRE6
QUANTITY
RNC55J1913BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1913BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1913BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1913BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1913BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1913BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1913BSRE6
PATCHCORD 3-COND 5.0FT datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 2.34M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf