Vishay/Dale RNC55J1960BSBSL
RNC55J1960BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1960BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1960BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1960BSBSL
QUANTITY
RNC55J1960BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1960BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1960BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1960BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1960BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1960BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1960BSBSL
CONN HEADER 8POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/GRY CABL 6.4 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 14PS FREE HANG datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 35POS datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf