Vishay/Dale RNC55J1962DSRE6
RNC55J1962DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1962DSRE6
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1962DSRE6.pdf
Availability of RNC55J1962DSRE6
QUANTITY
RNC55J1962DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1962DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1962DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1962DSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1962DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1962DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1962DSRE6
IDC CABLE - MSC34K/MC34M/MPK34K datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf