Vishay/Dale RNC55J1983BSB14
RNC55J1983BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1983BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1983BSB14.pdf
Availability of RNC55J1983BSB14
QUANTITY
RNC55J1983BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1983BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1983BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1983BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1983BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1983BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1983BSB14
CONN XLR MALE 3 GOLD CONTACTS datasheet.pdf
CORD ITALYROJ H05VV-F 2.5M 3X.75 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.8A 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 75MA 14.1 OHM datasheet.pdf
MCBASIC-GIGABIT, TX/SSBX-SM1490- datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf