Vishay/Dale RNC55J2001FPRSL
RNC55J2001FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2001FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2001FPRSL.pdf
Availability of RNC55J2001FPRSL
QUANTITY
RNC55J2001FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2001FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2001FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2001FPRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2001FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2001FPRSL Details Description
Related parts for RNC55J2001FPRSL
WASHER SPLIT LOCK 3/8 STEEL datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS DL 30AWG 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 2POS 5MM BLUE datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf