Vishay/Dale RNC55J2004BRBSL
RNC55J2004BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2004BRBSL
Brief Description
RES 2M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2004BRBSL.pdf
Availability of RNC55J2004BRBSL
QUANTITY
RNC55J2004BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2004BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2004BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2004BRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2004BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2004BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2004BRBSL
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.3V SOT-23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1410 datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
492150 BLACK 50 FT datasheet.pdf
SCR FAST SW 800V 150A TO200AB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf