Vishay/Dale RNC55J2004BSRSL
RNC55J2004BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2004BSRSL
Brief Description
RES 2M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2004BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2004BSRSL
QUANTITY
RNC55J2004BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2004BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2004BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2004BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2004BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2004BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2004BSRSL
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
SOCKET SLD W/CLIP FOR HG4 RELAY datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SOD123FL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28DIP datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 10MSOP datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf