Vishay/Dale RNC55J2031BSRE6
RNC55J2031BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2031BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2031BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2031BSRE6
QUANTITY
RNC55J2031BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2031BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2031BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2031BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2031BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2031BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2031BSRE6
RES SMD 511 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-TQFP datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 10A datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
D SUB FE SHELL 3W3C W/O CONTACT datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A SOT23 datasheet.pdf