Vishay/Dale RNC55J2050FSRE6
RNC55J2050FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2050FSRE6
Brief Description
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2050FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2050FSRE6
QUANTITY
RNC55J2050FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2050FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2050FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2050FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2050FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2050FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2050FSRE6
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS .050" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 120K OHM 16SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 10POS datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 406-430MHZ 7" BK datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 130MA 6.05 OHM datasheet.pdf