Vishay/Dale RNC55J2051BSRE6
RNC55J2051BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2051BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2051BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2051BSRE6
QUANTITY
RNC55J2051BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2051BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2051BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2051BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2051BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2051BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2051BSRE6
RES SMD 22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 95POS 2MM GOLD T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A D2PAK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
LED BLUE-GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf