Vishay/Dale RNC55J2051DSRSL
RNC55J2051DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2051DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2051DSRSL.pdf
Availability of RNC55J2051DSRSL
QUANTITY
RNC55J2051DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2051DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2051DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2051DSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2051DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2051DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2051DSRSL
BATTERY PACK NIMH 8.4V 650MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
IC LIN TXRX ON-BD VREG 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 26POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 173K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
EBENCLOSED(SM)WKEY2NC,2XM21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW SOD80 datasheet.pdf