Vishay/Dale RNC55J2052BSB14
RNC55J2052BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2052BSB14
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2052BSB14.pdf
Availability of RNC55J2052BSB14
QUANTITY
RNC55J2052BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2052BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2052BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2052BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2052BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2052BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2052BSB14
IC ADC 12BIT 8CH 175KSPS 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 20TSSOP datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ ISM SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf