Vishay/Dale RNC55J2052BSBSL
RNC55J2052BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2052BSBSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2052BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2052BSBSL
QUANTITY
RNC55J2052BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2052BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2052BSBSL
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2052BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2052BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2052BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2052BSBSL
RES SMD 33.2 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 300A DO200AA datasheet.pdf
FILTER EMI 4500 PF PI TYPE datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf