Vishay/Dale RNC55J2053FSRSL
RNC55J2053FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2053FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2053FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2053FSRSL
QUANTITY
RNC55J2053FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2053FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2053FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2053FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2053FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2053FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2053FSRSL
REGULATOR 3.3V 6A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG N 50OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RF TXRX MODULE CHIP ANT 802.15.4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 130MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf