Vishay/Dale RNC55J2071BSB14
RNC55J2071BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2071BSB14
Brief Description
RES 2.07K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2071BSB14.pdf
Availability of RNC55J2071BSB14
QUANTITY
RNC55J2071BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2071BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2071BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.07k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2071BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2071BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2071BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2071BSB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 821NH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SL JACK TOOL W/CABLE SLITTER datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
CAP FILM 2.7 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf