Vishay/Dale RNC55J2073BSB14
RNC55J2073BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2073BSB14
Brief Description
RES 207K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2073BSB14.pdf
Availability of RNC55J2073BSB14
QUANTITY
RNC55J2073BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2073BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2073BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)207k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2073BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2073BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2073BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2073BSB14
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21.6VC PWRMITE1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 120K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER SILVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 104POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf