Infineon Technologies SAF-XC164D-16F20F BB
SAF-XC164D-16F20F BB picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XC164D-16F20F BB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH TQFP-100-16
Datasheet Download
SAF-XC164D-16F20F BB.pdf
Availability of SAF-XC164D-16F20F BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAF-XC164D-16F20F BB Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XC164D-16F20F BB
Internal Part NumberEIS-SAF-XC164D-16F20F BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,400
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXC16x
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SPI, UART/USART
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 2.7 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XC164D-16F20F BB
Related LinksSAF-XC164D, SAF-XC164D-16F20F BB Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XC164D-16F20F BB Details Description
Related parts for SAF-XC164D-16F20F BB
JUMPER-H1502TR/A3049V/H1500TR10" datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.22UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
SENSOR 50PSIG 1/4NPT 20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 193 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf