Vishay/Dale RNC55J2081BSB14
RNC55J2081BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2081BSB14
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2081BSB14.pdf
Availability of RNC55J2081BSB14
QUANTITY
RNC55J2081BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2081BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2081BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2081BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2081BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2081BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2081BSB14
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 59" datasheet.pdf
HEADER 34POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 75mA Backlight, Signage 40-QFN (6x6) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6A 18.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf