Vishay/Dale RNC55J2081BSBSL
RNC55J2081BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2081BSBSL
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2081BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2081BSBSL
QUANTITY
RNC55J2081BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2081BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2081BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2081BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2081BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2081BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2081BSBSL
CAP FILM 0.043UF 5% 800VDC RAD datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 10A DPAK datasheet.pdf