Vishay/Dale RNC55J20R3BSR36
RNC55J20R3BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J20R3BSR36
Brief Description
RES 20.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J20R3BSR36.pdf
Availability of RNC55J20R3BSR36
QUANTITY
RNC55J20R3BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J20R3BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J20R3BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J20R3BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J20R3BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J20R3BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J20R3BSR36
KIT PENTIUM PRO 12.4A DC-DC CONV datasheet.pdf
MODULE 7U 16MB SDRAM 8MB FLASH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
SYSTEM ON MODULE LV DM3730 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf